Trojmezí – zeleň nebo beton? Ani po 5 letech není jasno!

Koalice o. s. Trojmezí hájí již pátým rokem veřejný zájem v lokalitě Trojmezí. Stále není jasno, jak bude vyřešena budoucnost této chránněné lokality, kde se nachází přírodní park Hostivař-Záběhlice, i když politici před 3 lety přislíbili výkup pozemků a vybudování parku. Do příprav Metropolitního plánu není systematicky zapojována veřejnost a tak Pražané nemají možnost ovlivnit, jak bude řešeno Trojmezí, potažmo celá Praha.  A proto jsme se připojili k happeningu sdružení Arnika, abychom upozornili na problémy s přípravou Metropolitního plánu Prahy. Byli jsme překvapení, kolik Pražanů zná Trojmezí i když  v jeho okolí nežijí. 
Happening se nesl v duchu stavby mrakodrapu na Palackého nám…  Zatím se stavěl jen z papírových krabic, to ale neznamená, že nemůže opravdu kdekoliv vzniknout – členové sdružení Arnika a trojmeza-s-arnikou_2dalších nevládních organizací položili základy fiktivnímu mrakodrapu přímo na pražském Palackého náměstí. Chtějí tak upozornit na tristní situaci, která podle nich panuje okolo plánování a povolování výstavby v Praze. Magistrátní úředníci ani politici se podle Arniky obyvatel vůbec neptají, jak by mělo hlavní město vypadat, a nehledají celospolečenskou shodu ohledně směřování Prahy. Vytvoření takzvaného Metropolitního plánu je v nedohlednu.
Na výzvu sdružení ARNIKA vydala Koalice o.s. Trojmezí TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ k současnému neutěšenému stavu územního plánu Prahy v souvislosti s lokalitou Trojmezí:
TISKOVÁ ZPRÁVA z 14. 11. 2013: TROJMEZÍ – zeleň nebo beton? Ani po 5 letech není jasno!
FOTOGALERII Z HAPPENINGU naleznete zde:
http://trojmezi.rajce.idnes.cz/Happening_s_Arnikou_k_Metropolitnimu_planu_Prahy_listopad_2013/
Nejsme odborníci, kteří chtějí plánovat podobu Prahy, ale jsme odborníci na svůj život ve městě a politici a urbanisté by nám měli naslouchat a pak naše představy promítnout do Metropolitního plánu.
Legitimita vyjednávání Koalice občanských sdružení Trojmezí je postavena na tom, že máme důvěru 16.000 občanů, kterou jsme si získali lety dobrovolné práce, která je postavená na ttrojmeza-s-arnikouransparentnosti a otevřená k zapojení občanů. A právě proto jsme plnohodnotným partnerem pro další vyjednávání, protože tuto důvěru občanů můžeme využít k počátečnímu zaštítění procesu hledání všeobecně přijatelného řešení v Trojmezí.  
 „Pan primátor Hudeček sice podpořil občany veřejným příslibem, že pokud nedojde k vzájemné dohodě o budoucí podobě Trojmezí, tak i nedojde nadále k žádným změnám územního plánu v této lokalitě a jakákoli zástavba nebude nadále možná. Ale my se obáváme, že bude neustále docházet k tlaku na postupnou zástavbu, čehož jsme svědky i v současnosti,“ shrnuje současnou situaci Renata Chmelová, koordinátorka Koalice o. s. Trojmezí.
 „Příkladem je naše účast v územním řízení na stavbu obytného souboru Blažimská, kde nám až po těch čtyřech letech dal stavební odbor Magistrátu za pravdu ve všech našich připomínkách a zrušil vydané územní rozhodnutí Prahou 11. Jsme nadále nuceni vstupovat do dalších územních řízení, i když jsme přesvědčeni, že je pro všechny výhodnější dojít k vzájemné dohodě a jednou pro vždy lokalitu Trojmezí vyřešit. A my jsme na to stále připraveni.“ vzkazuje za občany R. Chmelová.
Celou tiskovou zprávu s vyjádřením k přípravám metropolitního plánu Prahu sdružení ARNIKA nalezne zde: http://arnika.org/na-palackeho-namesti-dnes-zacal-rust-mrakodrap
 
 Vaše Koalice občanských sdružení Trojmezí 
Při této příležitosti jsme připravili i shrnutí celé historie Koalice o. s. Trojmezí:trojmeza-s-arnikou_11
2009- 2010: JAK VŠE ZAČALO
Občanské aktivity za záchranu Trojmezí začali v roce 2009, podpisem petice 16.000 Pražany. Téměř rok Koalice o. s. Trojmezí jednala s tehdejším radním Langmajerem, ale k ničemu to nevedlo, výsledkem bylo zase zastavěné Trojmezí. A tak Koalice připravila občanskou informační kampaň Trojmezí – zeleň nebo beton?, jejímž výsledkem bylo dosažení slibu všech hlavních pražských politických stran, že se na Trojmezí stavět nebude. ODS prostřednictví B. Svobody občanům dokonce slíbila, že pozemky v Trojmezí Magistrát vykoupí a vybuduje park.
2010-2011: PO KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH
Po komunálních volbách v roce 2010 byla skutečně zastavena změna ÚP (Z1175), která měla umožnit zastavět toto z velké části chráněné území přírodního parku Hostivař-Záběhlice.
Po roce a půl od voleb ale Rada Magistrátu zkonstatovala, že nemá finance na výkup pozemků v Trojmezí, natož na vybudování parku pro veřejnost.
2012-2013 MAGISTRÁTNÍ PRACOVNÍ SKUPINA
Koalice o. s. Trojmezí dosáhla toho, že v létě 2012 vznikla pracovní skupina pod patronací magistrátu. Po prvé za dobu hájení veřejného zájmu v Trojmezí tak zasedli k jednomu jednacímu stolu všechny důležité zájmové skupiny – vlastníci pozemků, developeři, Magistrát, Útvar rozvoje města a Městské části 10, 11 a 15.
Cílem pracovní skupiny, kterou založil radní Hudeček, bylo najít shodu všech na budoucnosti Trojmezí.
Koalice do jednání vstupovala s tím, že výsledné řešení této lokality musí být:
• trvale udržitelné,
• postavené na participaci široké veřejnosti,
• odborně podložené a vycházející z limitů území a ne z vlastnických poměrů.
Koalici se podařilo všechny přesvědčit, že jedinou možností jak dohody dosáhnout je transparentní zapojení široké veřejnosti formou veřejných plánovacích setkání, na nichž vzniknou jedny z podkladů nutné pro plánování. Vlastníci pozemků souhlasili, že uzavřou mezi sebou dohodu o tom, že se na lokalitu Trojmezí bude nahlížet jako na jeden celek a měli tak deklarovat vůli k následné případné vzájemné kompenzaci. Ale této dohody nebyli schopni dosáhnout a proto Koalice o. s. Trojmezí odmítla uspořádat již připravená plánovací setkání s obyvateli.
2013-2014 CO DÁL?
Jednání magistrátní pracovní skupiny Trojmezí, měla být obnovena v září, ale přes několikeré urgence vše utichlo a my nevíme, co bude dál.

2 thoughts on “Trojmezí – zeleň nebo beton? Ani po 5 letech není jasno!

 • 26. 2. 2014 at 12:32
  Permalink

  Velmi znepokojující až alarmující je v dnešní době podřizování veškerých skutečností maximalizaci zisku bezskrupulózních developerů s vazbami do státní správy, na kmotry a mafiány. Jakékoli argumenty, názory občanů ale i zákony a postihy jsou fatálně neúčinné.
  Díky moc za vaši aktivitu! Držím palce a podporuji vás!
  Občan z lokality Trojmezí.
  M. Hanuš

  • 28. 2. 2014 at 17:20
   Permalink

   Zdravíme pane Hanuši,
   děkujeme za podporu a těšíme se, že se potkáme na nějaákénaší komunitní akci.
   Nejbližší možnost bude v sobotu 29. 3. 2014od 14 hod. na úklidu Trojmezí.
   RCH

Comments are closed.