Reakce Koalice Trojmezí na projekt PPF

V minulých týdnech představila společnost PPF svůj projekt na zástavbu v lokalitě Trojmezí. Mediální prezentace tohoto projektu byla do té míry zavádějící, že Koalice Trojmezí cítí potřebu uvést některé skutečnosti na pravou míru.
PPF oživila snahy o zástavbu Trojmezí. Snaží se, aby to působilo, že lokalitu zachrání a že na ploše větší než zástavba vybuduje park. Koalice občanských sdružení Trojmezí ale upozorňuje, že v tomto ohledu PPF uvádí zavádějící údaje a snaží se tak uměle vylepšovat mediální obraz svého projektu.
Jak?:

 • Celý projekt a to včetně zástavby nazývá PPF „Parkem Trojmezí“ či „Veřejným parkem Trojmezí“. To je nepřijatelné.
 • Park v této lokalitě není třeba budovat. Základ parku už tu je, jen je třeba jej revitalizovat a starat se o něj.
 • Zpráva PPF taktně mlčí o skutečnosti, že v lokalitě je velké chráněné území – přírodní park Hostivař – Záběhlice a že by došlo k zástavbě cca 40% této části přírodního parku.
 • PPF účelově manipuluje jak s plochou celého území, tak s plochou parku, který hodlá vybudovat s cílem uměle podhodnotit procentuální podíl zástavby.

JAK PPF MANIPULUJE S PLOŠNÝMI VÝMĚRAMI V TROJMEZÍ?
PPF do plochy parku, který slibuje vybudovat, započítává i plochy, které jsou již vzrostlou a kvalitní zelení, nejsou součástí definované lokality Trojmezí, dále pak oplocené sportovní areály nebo plochy v současném územním plánu již určené k zástavbě.
Hranice 86ha parku Trojmezí, který slibuje PPF vybudovat. zdroj: iDnes
02
Z této plochy ale do případného parku budovaného PPF nelze počítat:

1)Přírodní památku Mendry Botiče 11,3 ha (tmavě zelená barva)

06
Toto chráněné území je kvalitním přírodním prostředím, které je a musí zůstat bez zásahů. Světle zelenou čarou je vyznačena hranic e přírodního parku v lokalitě Trojmezí.

2)stávající parkové plochy 14,8 ha (světle zelená barva)
07
Jedná se o soukromé parky (hlavně u Záběhlického zámku) a přírodní areál Střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr. Tyto plochy již jsou kvalitní zelení, na jejich využití majitelé nehodlají nic měnit

3) sportovní areály (stávající i plánované) 10,2 ha (oranžová barva)

08
Oplocené sportovní areály (ať už stávající či plánované) nelze podle nás nazývat parkem!

4) plochy patřící hlavnímu městu 3,4 ha (světle modrá barva)

09
Jedná se o retenční nádrž a oplochu pod Klapálkovou a Milínskou určenou ve stávajícím územním plánu již k zástavbě. PPF na tyto pozemky nemá žádný vliv.

5)stavební parcely dle stávajícího územního plánu 0,5 ha (šedivá barva)
10
Pozemky v držení jiných majitelů než PPF u nichž je již ve stávajícím územním plánu povolena zástavba. Vybudování parku na těchto plochách je velmi nepravděpodobné.

PPF by tedy mohla „vybudovat“ park na ploše 45,8 ha, která je znázorněna žlutě.
11
To tedy znamená, že ve své tiskové zprávě uměle nadsadila plochu jimi potenciálně budovaného parku cca o 90%.

Spojitá plocha na které je opravdu reálné, 34,8 ha že by na ní PPF mohla budovat park je pak vyznačena fialovou barvou.
12
Z toho je plocha sadu, který potřebuje jen revitalizaci 25,7 haFotografie ploch, které podle nás PPF uměle započítala do rozlohy jimi vybudovaného parku:
arealdscf4151dscf4154dscf4156dscf4165dscf4169


Zajímavé je, že rozsah zástavby PPF je v podstatě stejný jako návrh z roku 2009 – proti bylo 16000 lidí v petici, změna byla projednána a díky negativnímu posouzení vlivu na životní prostředí zastavena.
Rok 2009 (podnět k pořízení změny územního plánu, otočeno)
Rok 2009 (podnět k pořízení změny územního plánu, otočeno)

Rok 2012 (projekt PPF)
Rok 2012 (projekt PPF)

Včera, 19.7.2012 se  pod patronací magistrátu sešla pracovní skupina za účasti majitelů pozemků a zástupců občanských sdružení, která má za cíl pokusit se dospět k dohodě o budoucnosti Trojmezí. Cílem developerů bude maximum zastavět, našim cílem je nezastavitelnost přírodního parku a takové změny majetkových poměrů, které by umožnily revitalizaci, rozvoj a údržbu ploch zeleně.
Způsob posílání si záměrů přes média považujeme za nešťastný. Mediální prezentace názorů jednotlivých zájmových skupin podle nás vede jen k nemístnému zjednodušování (viz výše) a opětovné eskalaci problému ve chvíli, kdy se jedná na půdě Magistrátu.
Jednání pod patronací magistrátu považujeme za jedinou možnou platformu komunikace o budoucnosti Trojmezí. Očekáváme, že se tato jednání povedou na základě jasných faktů a nikoli doměnek a dezinformací.

2 thoughts on “Reakce Koalice Trojmezí na projekt PPF

 • 9. 11. 2012 at 18:10
  Permalink

  Dobrý den všem,
  zhlédl jsem propagační video PPF o řešení Trojmezí a mám k němu následují připomínky. Nevím, proč by mělo být Trojmezí druhým největším organizovaným parkem v Praze s viladomy, MHD, tenisovými kurty, školou , hospodou , přebudovaným zahradnictvím atd ., když by mohlo být největším a ojedinělým přírodním parkem v Praze, podobným jako mají v Londýně. Cituji z průvodce:
  „Hampstead Heath, londýnský skanzen přírody
  V Londýně je jeden z nejpopulárnějších parků Hampstead Heath. který se nachází šest kilometrů od Trafalgar Square. Je to ostrov původní přírody. Je to je rozmanitá krajina s loukami, lesy, fragmenty vřesovišť a rybníků . Má původ v bývalém venkově, jeho živé ploty a staré stromy poskytují spojení s minulostí“.
  A dále:
  „Hampstead Heath je vítaným zeleným útočištěm z rušného města. Je to obrovská zelená plocha v severo-západním Londýně. Nachází sa tam rozsáhlý les, louky, rybníky. Jestliže rádi chodíte na procházky a túry, určitě se musíte vydat sem – je to nepochybně jedno z nejlepších a nejklidnějších míst v Londýně na oddech podobného druhu. Nejvyšším bodem tohoto přírodního parku je Parliament Hill, který nabízí překrásný výhled na město pod ním a je to také populární místo na pouštění draků.
  Trojmezí má všechny předpoklady pro to, stát se něčím podobným. Je to pro Prahu asi jedna z posledních příležitostí.
  Jak asi budou jednou psát o Trojmezí – jako o parkovém sídlišti s poloprázdnou školou nebo výše uvedeným popisem ?
  Na adresu http://milosrak.rajce.net/Trojmezi_Praha jsem umístil pár fotek z tohoto místa“.

  • 20. 3. 2013 at 17:03
   Permalink

   Musím Vás Miloši za tenhle komentář pochválit. a) Na tom místě v Londýně jsem byl a je tam nádherně. b) Formuloval jste reálný argument, proč má smysl usilovat o přírodní charakter lokality. Je jím to, že Trojmezí má možnost nabídnout dobře dostupný, ale přece kus přírody, který může být jedinečný svou přirozeností. TROJMEZÍ SE SVÝM SADEM, POTOKEM, LOUKAMI A BLÍZKÝM EKOCENTREM MÁ POTENCIÁL BÝT „SKANZENEM“ PŘÍPRAŽSKÉ KULTURNÍ KRAJINY. Možná i něčeho víc. Takový by mohl být i projekt, se kterým by mělo smysl přijít na okolní radnice, protože je konkrétní, jedinečný a může mít potenciálně takový přesah, že by bylo možné uvažovat o jeho podpoře např z EU fondů. Zkrátka, bylo by dobré přijít s takovouto pozitivní vizí, která by nebyla pouhou kritikou stávajících záměrů, ale záměrem úplně odlišných kvalit. Pokud by se jej podařilo navázat na reálné ekonomické možnosti, bylo by to skvělé.
   Mimochodem, když se stavěly Královské Vinohrady, vyrostly také na území plném zahrad a vinic… Ačkoliv jde o bezesporu pohlednou čtvrť, ve svém čase byly také vnímany rozpačitě, vždyť se jednalo o zelené zázemí tehdejší staré Prahy…

Comments are closed.