Politici slibovali, že vykoupí Trojmezí, peníze nejsou!

Pražský deník komentuje situaci v Trojmezí i dnes… Politici se prý diví, kolik by stál m2 Trojmezí. Koalice Trojmezí se zase pozastavuje nad tím, čemu se politici diví… Cena za 1 m2 Trojmezí byla známa již před volbami, kdy předchozí vedení radnice téměř dojednalo odkup 1 m2 / za 980 Kč, což tehdy kritizovali téměř všichni kadidáti politických stran, ale přesto slibovali park v Trojmezí… A nad čím se pozastavuje Vy? Napište nám…
nosek-aeka
Pražský deník / 6. 9. 2011 / autor: Ondřej Leinert
Praha – Před volbami kandidáti prohlašovali, že rekultivují obří park. Necelý rok poté je park zavřený a řešení v nedohlednu.
Několik vlastníků desítek hektarů v lokalitě pražského Trojmezí se 2. září rozhodli k uzavření celého prostoru instalováním zákazových cedulí. Rozhodli se tak s ohledem na neutěšený stav pozemků.
Celkem 2 500 000 metrů čtverečních rozprostírajících se mezi Prahou 10, 11 a 15, oblast Trojmezí, kterou jsou desetitisíce Pražanů zvyklých využívat jako park, jen tak otevř Deník informoval, majitelům pozemků došla trpělivost, prostor částečně oplotili, uzavřeli závorami a vybavili cedulemi „Vstup zakázán“.
Obyvatelé Chodova, Hostivaře nebo jiných městských částí tu tak nemohou chodit na procházky, venčit psy nebo používat v mapách značenou cyklostezku.
Před volbami komunální politici jednohlasně říkali, že se postaví k celé věci čelem. „Hlavní město vykoupí pozemky, aby mohlo zachovat tuto oblast jako zeleň a veřejný prostor,“ říkal tehdejší ještě kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS).
Radní Nosek: Čekáme…
Radní, který má na starosti územní rozvoj, Josef Nosek, ale teď Pražskému deníku přiznal, že v tomto případě se politici přepočítali.
„Cenová mapa je jasně daná. Jestliže se tu bavíme v řádu statisíců nebo možná milionů metrů čtverečních, tak se dostáváme do hodnot, které jsou pro Prahu nereálné,“ řekl Nosek.
Na dotaz, zda toto nebylo zřejmé už před komunálními volbami v loňském roce, zareagoval nejistě.
„Nevím. Před volbami nebyla krize, celé to vypadalo optimističtěji. Možná dojde k nějaké rozumné dohodě, ale že by přišel nějaký pohádkový dědeček a dal nám stovky milionů, abychom to vykoupili a udělali z toho park… To se obávám, že je nereálné.“
Ještě letos v březnu při jednání zastupitelstva přitom Nosek mluvil odhodlaně. „Co se týká Trojmezí, slibuji starostům jednotlivých městských částí, že hlavní město Praha se postaví, ono se bude muset postavit k této záležitosti čelem, to zname­ná, že budeme aktivně pracovat v této kauze.“
Teď Nosek říká, že míč je na straně majitelů pozemků, kteří svou půdu oplotili. „Počkal bych teď na návrh, s kterým přijdou. Dostali jsme od nich slib, že se pokusí najít řešení, s kterým by byli konformní obyvatelé daných částí.“
Majitel pozemku: Nic nezmůžeme. Přijít musí politici
Zástupce jednoho z hlavních majitelů pozemků v Trojmezí, Jaroslav Kubeš, ale odmítá, že by podobný slib někdy politikům dal.
„Je nám jasné, že sami nic nevyřešíme. To území je složitý problém a jsme samozřejmě připraveni s politiky jednat. Bez toho to nejde. Ale zatím se nám nikdo neozval. Až dnes jsem zaregistroval přes nějaké prostředníky signál, že by měl konkrétně právě pan Nosek zájem se sejít,“ řekl včera Pražskému Deníku Kubeš. Ten připouští, že současný stav Trojmezí není dlouhodobě udržitelný. „Jediné, co můžeme, je zakonzervovat stávající stav, obehnat to plotem a provozovat tam zemědělskou výrobu, ale to nám taky nevyhovuje. Zemědělská výroba ostatně je v Praze anachronismus.“
S pozemkem má prý navíc sám hodně starostí.
„Honí mě odbor životního prostředí z Prahy 10 kvůli nepořádku, do toho městská policie, ať něco dělám s bezdomovci. Takže jsem postaven do situace, kdy musím řešit veřejné problémy na svém soukromém pozemku. A co pak člověku zbývá, než to celé oplotit.“
Právě proto se chce se zástupci města sejít a najít dohodu. Už teď je však jasné, že to nebude zadarmo. „Není možné ten pozemek městu věnovat. Naše rodina ho vlastní od roku 1907. Kupoval ho můj prapradědeček, vždycky to nějaká hodnota byla a není možné si myslet, že najednou to darujeme městu, aby tam mohlo vybudovat park,“ dodává.

5 thoughts on “Politici slibovali, že vykoupí Trojmezí, peníze nejsou!

 • 7. 9. 2011 at 16:26
  Permalink

  No nic, všechno směřuje k tomu, že se majitelé dohodnou s developery, protože s magistrátem to evidentně nejde. Ta situace má kořeny daleko před současným primátorem, tam dostal někdo namazáno do kapsy od developerů za příslib změny územního plánu. Do toho ale přišly volby, posty se změnily, do toho vlna nevole obyvatel dotčených mest. částí, takže kompromis v podobě žluté zóny. Teď si může magistrát oddechnout, protože dohodnou-li se majitelé pozemků s developery ( vše v rámci žluté zóny – sportovní vyžití ), můžeme očekávat tenisové kurty , kryté haly ( jako u Hamráku ), pochopitelně nezbytné obří parkoviště, alespoň jedna restaurace ……..no a co může kdo říct. Je to sportovní vyžití ? Je a hotovo. Sice se tam nepostaví řadová zástavba, ale magistrát alespoň trochu uklidní ty, kteří úřednictvo podmazali. Ze začátku tklivě vyprávěl jeden majitel, jak tam chce opět pěstovat zeleninu, druhý, jak chce šlechtit sad a teď najednou zakonzervovat a tak. Prostě magistrát měl s tím územím velké plány a nevzdá se jich.

 • 7. 9. 2011 at 16:31
  Permalink

  Ještě chci vyjádřit údiv nad postupem policie. Jak může žádat majitele pozemku, aby vyháněl bezdomovce, lezou-li na soukromý pozemek a opakovaně, tak má spíš žádat majitel policii, aby konala protože to je porušování zákona a ne vykonávat opatření civilní osoba-majitel. To se tam má s nimi prát nebo co ?

 • 7. 9. 2011 at 17:21
  Permalink

  Co se divíte.Tendence je zastavět vše.V Komořanech,kde je ochranné pásmo pro meteorologický ústav,pozemky ostatní zeleň,nebo zemědělská půda,je najednou vyjmut a je to pro obytné plochy.Zřejmě mají v zámečku lepší přístroje,nevadí už jim otřesy a zelených ploch je dost.Ne?!!!!!!!!!!

 • 7. 9. 2011 at 20:51
  Permalink

  …jste úžasná, paní Renato, že máte sílu něco proti těm grázlům dělat, jestli věc můžeme nějak zvrátit k dobrému a podpořit, napište, co můžeme dělat. Mně se zdá, že to slušnou cestou s nimi nejde. Nezastupují nás. Co když oni jsou už vlastně těmi developery? Klidně mohou být, mají na to. A i kdyby byli jen podplaceni: Nebudou přeci proti sobě. Sýčkovala jsem už dávno, asi jsem starší než Vy, a tudíž skeptičtější. Vždyť vidíme, co se všechno v téhle zemi děje, je to ještě neuvěřitelnější, než jsme si uměli kdy představit.
  Byla jsem nedávno u Hamerského rybníčka a je to tam čím dál horší. Auta se tam netrhnou. Už je kolem cesty i kus „vyzděný zífkou“ , prostě se cesta zpevňuje, bezpochyby proto, aby tam časem mohla jezdit auta a mohlo se ještě něco dalšího dít. Ta místa se beznadějně znehodnocují. A Botičem tekla neuvěřitelná hustá bílá špína, v té se koupaly i labutě a kachny na Hamráku… nic takového jsem v minulosti nikde neviděla…
  Každý z nás by mohl jmenovat spoustu dalších míst, která jsou pro naše děti a vnuky beznadějně zkažená!

 • 16. 9. 2011 at 9:24
  Permalink

  Dobrý den,
  děkujeme moc za podporu! Teď stačí, když budete sledovat naše stránky,kdyby bylo potřeba něco podniknout, dáme vědět.
  Momentálně by nám moc pomohla alespoň malá finanční podpora. Můžete si zakoupit naše originální triko nebo přispět jakoukoliv částkou na veřejnou sbírku Zelené Trojmezí či nám poskytnout finanční dar. Vše je popsáno v horní záložce PODPOŘTE NÁS.
  Moc děkujeme!

Comments are closed.