‚Co mají ty závory znamenat?‘ zlobí se lidé v Trojmezí

Redaktor Pražského Deníku se vydal do Trojmezí a nestačil se divit co viděl a slyšel v rozhovorech s lidmi, které potkal… I Koalice Trojmezí se diví, že politici po téměř roce od svých slibů o zeleni v Trojmezí, ještě s majiteli pozemků nezačali jednat… A tak se snažíme opět se sejít s panem primátorem a panem radním pro územní rozvoj…

6. 9. 2011 / Pražský Deník / Autor: Ondřej Leinert
Trojmezí – Stačí tady strávit chvíli a hned pochopíte, proč je uzavřený park Trojmezí pro místní problém. Co pět minut tu potkáváte cyklisty, kteří musí překonávat dvojici zátarasů. Na výstražné cedule „Vstup zakázán!“ většina hledí jako na absurditu. Ale nikdo se neotočí a nevrátí zpět.
„Co je to za výmysl? Léta tady jezdíme, je tu normální cyklostezka,“ říká cyklista, který si vyrazil na kolo s dcerou. Opodál potkávám běžce Martina Turka, který tu chodí běhat už deset let. O kauze Trojmezí má dokonalý přehled. „Někdo si myslel, že se tady začne masově stavět, ale to se přepočítal. Nejsou tady sítě, není tu doprava, tramvaj ta­dy nezavedete ani omylem… Takže teď nikdo neví, co s tím.“  Kolem prochází bezdomovec Honza. „Toho vyzpovídejte. Slušný člověk, vždycky pozdraví, normálně pracuje,“ nabádá mě Turek. A má pravdu.
Renata Chmelová, která stojí za občanským sdružením Koalice Trojmezí, říká: Během jedenácti dnů jsme získali 16 tisíc podpisů. Místní tím žijí!
A na rozdíl od kolemjdoucích Renata Chmelová z občanského sdružení Koalice Trojmezí politiky neplísní, ale prosí: „Hlavně už, aby do jednání s majiteli pozemků vstoupili a začali to nějak řešit. Protože tady působí několik zájmových skupin a my jako občané bychom se neradi stali nástrojem některých z nich.“
Majitelé pozemků v Trojmezí podle ní mají právo svoji půdu oplotit. Ale v zájmu politiků je, aby s tím něco udělali. „Magistrát by měl zajistit průchodnost tohoto území. Jsou tady vazby na cyklostezky, na rekreační zónu lidí, kteří tady žijí,“ popisuje, když spolu stojíme na místní trase pro cyklisty.
Jak byste Pražanům, kteří se v problematice Trojmezí tolik neorientují, vysvětlila, proč jsou místní naštvaní?
Lidé neví, čemu mají věřit. Léta tady totiž platil územní plán, ve kterém byla celá oblast označená zeleně – tedy jako zeleň, ve které se nesmí stavět. Ale před rokem a půl došlo k velmi razantní změně, podle níž měla být většina Trojmezí zastavěna (ukazuje mi mapu, kterou získala od tehdejšího radního pro územní rozvoj Martina Langmajera).
Kdo tuto změnu vyvolal?
Majitelé pozemků, ale radní i hlavní město Praha jim dali zelenou, což nemuseli.
A od té doby platí, že Trojmezí má být zastavěno?
Ne. Letos v březnu se to podařilo zastavit. V novém územním plánu je plocha žlutá, což je rekreace a sport. Ale příklady ze života ukazují, že i na žluté ploše se velmi jednoduše dá namalovat červená barva. Toho jsme už byli svědky v jedné části na okraji tohoto území. Proto bychom nejradši v územním plánu viděli zelenou – což znamená zeleň, na které se nesmí stavět.
Co vás vlastně přimělo k tomu, že se problému Trojmezí tak intenzivně věnujete?
Když se vám během 11 dnů podepíše na papír 16 tisíc lidí s tím, že jim něco vadí a chtějí to změnit, je to silný závazek. Bylo mi hned jasné, že Trojmezí lidem není lhostejné a že má smysl se tomu věnovat.
A věnujete se tomu „na plný úvazek“?
Ano. Bývala jsem manažerkou v oblasti informačních technologií, ale právě Trojmezí mě přivedlo ke změně oboru. Koalice Trojmezí je nezisková aktivita, ale v rámci ní se mi podařilo získat peníze z grantů na podporu odborných činností.
Máte nějakou vlastní představu, jak by Trojmezí mělo v budoucnosti vypadat?
Máme na webu anketu, ve které jsme podobnou otázku pokládali lidem. Vybírat mohli ze tří možností: 1. Chcete, aby zůstalo Trojmezí zanedbané, jako nyní? 2. Chcete rekreační zónu se sem tam upravenými sportovišti? 3. Chcete městský park s posekanou trávou? Vede prostřední varianta.
A váš názor?
Myslím, že by už někdo odborný, tedy magistrát, měl konečně zpracovat, jak by celé území mělo vypadat. Stále tady totiž chybí celková koncepce. A právě proto, že nic takového dosud není, je možné neustále dělat dílčí změny, tu kousek ubrat a navrhnout k zástavbě, takže pak dochází k současnému chaosu.
ZDROJ: http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/co-maji-ty-zavory-znamenat-zlob20110905.html
 
Vážený pane primátore Svobodo a vážený pane radní Nosku, 

rádi bychom navázali na naše společné jednání po volbách, od kterého došlo k zastavení CVZ Z1175 a kdy pan radní Nosek na jednání zastupitelstva v březnu t.r. nám přislíbil následující:

·         „Domlouvám se starosty, jak Trojmezí zpřístupnit občanům.“

·         „Navážeme komunikaci se všemi subjekty, které v Trojmezí působí, jak tuto lokalitu zušlechtit.“

·         „Slibuji starostům městských částí, že hl. m. Praha se postaví k Trojmezí čelem, a že bude aktivně pracovat.“

Od té doby jsme několikrát jednali se starosty panem Richterem a panem Klegou a od nich máme informaci, že ze strany magistrátu již s nimi nic řešeno nebylo.

 

Slíbili jsme 16.000 Pražanů, kteří se vyjádřili pro zachování zeleného Trojmezí, že po volbách budeme sledovat dodržování politických slibů a proto bychom se rádi informovali o aktuálním stavu ohledně Trojmezí i u Vás.

 

Prosím, navrhněte termín společné schůzky.

 

S pozdravem za Koalici občanských sdružení Trojmezí

Renata Chmelová

předsedkyně výboru

5 thoughts on “‚Co mají ty závory znamenat?‘ zlobí se lidé v Trojmezí

 • 6. 9. 2011 at 16:07
  Permalink

  Plně se ztotožňuji s pí Chmelovou. Hanba Bémovi a jeho pohrobkům

 • 6. 9. 2011 at 16:11
  Permalink

  Nevím jaký a zda vůbec termín schůzky Nosek určí, když ve včerejším Pražském deníku prohlásil, že magistrát pozemky v Trojmezí od majitelů vykupovat nebude, protože nejsou peníze a dodal, že ostatní bude už na jednání majitelů pozemků s developery. Tak to jsem včera četla a nevěřila svým očím.

  • 6. 9. 2011 at 23:33
   Permalink

   Moje zkušenost je, že když se začne domlouvat temín schůzky s politikem, tak trvá cca 2 měsíce než se potkáme a průběh je následující:
   1.) Napíši politikovi mail s žádostí o schůzku, jak to vypadá se slibem, který voličům dal a nic se neděje… (jinými slovy – NIKDY mi žádný politik na mail NEODPOVĚDĚL)
   2.) Začnu svoji žádost urgovat telefonicky a NIKDY se žádnému politikovi NEDOVOLÁM.
   3.) Začnu se domlouvat se sekretářkou politika, která mi slíbí, že se ozve, ale nestane se tak… (dozvím se, že mail politik nečte a že jej čte sekretářka)
   4.) Začnu urgovat seketářku, že se mi neozvala a zjistím, že…
   4a.) už u politika nepracuje a nikdo neví co mi slíbila… (dále pokračuji zase bodem 3.)
   4b) politik má více seketářek a dovolám se té, která neví co jiná mi slíbila, ale slíbí že zavolá, ale pak mi nezavolá….
   5.) Volám tak dlouho jedné sekretářce,která si mně už pamatuje a nemůže říct, že neví proč volám a tak slíbí že zavolá a pak napíše mail s JEDINÝM termínem, kdy se s politikem můžu setkat.
   6.) V navrženém termínu s největší pravděpodobností jedno z mých dětí prožívá významné období svého života (vystoupení v hudebce, ve škole, závažné onemocnění atd.)
   7.) Tak se přesto sejdu s politikem, který zase slíbí, že už konečně něco udělá pro to, aby dodržel co slíbil. (Jen jednou jsem odřekla setkání s politikem)
   8.) Dostanu slib od politika, že podepíše zápis z našeho jednání.
   9.) Začnu urgovat sekretářku, že stále po měsíci od jednání nemám podepsaný zápis z jednání s politikem.
   10.) Z 50% po dalších mých ugencích za další měsíc obdžím podepsaný zápis, ale situace se vyvine tak, že už stejně není aktuální… a nebo zápis nevyurguji, ale situace není opět aktuální vůči zápisu, tak to vzám a začnu opět bodem 1.)
   11.) A tak se snažím zase s politikem sejít,abych zjistila, jak je to se slibem, kterými dal a podepsal či nepodepsal do zápisu z jednání – a další pokračování čtětě zase od bodu 1.)
   8.)
   12.) Bavilo Vás to číst až sem? Mně to psát moc nebavilo… ale děti spí a tak alespoň nemám vůči nim výčitky Asi na toto téma napíši článek. Dobrou noc.

 • 6. 9. 2011 at 20:37
  Permalink

  Paní Chmelová, řekla jste to moc hezky. Děkuji.

 • 18. 10. 2011 at 11:49
  Permalink

  Ty závory jsou zřejmě prvním krokem k oplocení pozemků. Za nějaký čas si lidé zvyknou a může se stavět. Smutná budoucnost. Možná to vidím moc černě!?

Comments are closed.