Článek: „Prodáte?“ zjišťuje město v Trojmezí

Mladá fronta DNES | 4.10.2011 | Rubrika: Praha | Strana: 3 | Autor: Eva Brendlová, Pavel Švec
Majitelé pozemků v Trojmezí mohou čekat dopis od města. Magistrát chce zjistit, zda by měli zájem své parcely prodat, případně vyměnit za jiné. Na území mezi Prahami 10, 11 a 15 by pak mohl vybudovat veřejný park.mf_dnes_logo1
PRAHA Více než sto let vlastní rodina Jaroslava Kubeše pozemky v lokalitě zvané Trojmezí. Nyní by je však měl prodat nebo vyměnit za jiné. Žádá ho o to magistrát, který chce na tomto místě na přání veřejnosti zřídit městský park.
Kubeš tvrdí, že by s úřadem rád jednal. Tíží ho současná situace, kdy lidé jeho pozemky využívají jako veřejnou plochu, starat se o ni však musí on.
„Nemáme nic proti tomu, aby zde vznikly oddychové plochy pro obyvatele přilehlých sídlišť, cyklostezky…, ale do této idylické podoby má území nyní daleko,“ tvrdí Kubeš. Varianta parku mu připadá rozhodně lepší než plán developerů, kteří zde chtěli stavět bytové domy.
Sdělte nám svou představu, vyzývá magistrát
Stěžuje si však, že město zatím s vlastníky pozemků nekomunikuje. To by se mělo tento týden změnit. Magistrát si chce totiž vytvořit obrázek o tom, jak reálné je pozemky v Trojmezí od majitelů vykoupit nebo směnit za jiné.
„Odbor správy majetku obešle majitele všech pozemků, aby měli zprávu o tom, jak to ti lidé vidí, a posléze se s nimi bude scházet,“ uvedla radní Aleksandra Udženija. Na dopis od města už čeká jeden z majitelů pozemků v Trojmezí, společnost Development Doupovská. „Každopádně na něj budeme reagovat. Nabídneme dohodu a v případě, že cena bude rozumná, tak ten pozemek odprodáme,“ sdělil právní zástupce firmy Miroslav Duda.
Pod rozumnou cenou si představuje 1 200 korun za metr čtvereční. „Jestli se to zdá někomu hodně, to nechám na jeho posouzení, za kolik by on prodal svůj pozemek někomu jinému. My nenutíme magistrát, ať ho kupuje, ale jsme připraveni hájit svá vlastnická práva,“ dodal Duda.
Cenu prý odvodil od toho, že sám magistrát prodává zahrady za cenu 1 500 korun za metr čtvereční.
Město: Pozemek koupíme za obvyklou cenu zeleně
Zda hlavní město takovou cenu akceptuje, není vůbec jasné. „Já to nechám bez komentáře. My v této fázi zatím ještě vůbec nejsme,“ řekla Udženija s tím, že při případném obchodu bude město pozemky kupovat v cenové relaci zeleně.
Kdy bude toto poptávkové řízení ze strany magistrátu uzavřeno, není jasné. Podle Udženije záleží především na tom, jak rychle půjde jednání s vlastníky parcel. Těch je podle výpisu z katastru přibližně stovka.
První peníze na pozemky by město mohlo vyčlenit už z rozpočtu na příští rok, dodala radní. Nakupovat je však bude postupně. Na jednorázový obchod nemá peníze.

3 thoughts on “Článek: „Prodáte?“ zjišťuje město v Trojmezí

 • 5. 10. 2011 at 19:40
  Permalink

  Me by zajimalo, proc se media take nezeptaji na nazor lidi bydlicich okolo Trojmezi, lidi, kteri do Trojmezi chodi poslednich 20 let. Co s Trojmezim planovali ti majitele pozemku? Proc se o svuj majetek nestarali 20 let a ted najednou pan Kubes vsude hlasa jak tam chce delat to ci ono. Od revoluce cele uzemi jen pustlo. Ze skleniku jsou zelezna torza, ze sadu dzungle. Nikdy nikdo z majitelu nevyhanel bezdomovce, neuklizel neporadek, nestaral se o zelen. Az ted, kdyz zjistili ze pozemky neprodaji vyhodne developerum, zacali delat problemy obycejnym lidem. A zveri, ktera tam zije. Vzdyt spousta „takymajitelu“ neni vubec z Prahy. Nezajimaji je srnky, zajici, bazanti, sovy…ani lidi, kteri si jen chteji uzit kus prirody primo v Praze. Vsem jim slo jen o jedno – o penize, ktere se jim ted rozplynuly pred ocima.
  J.R.

 • 12. 10. 2011 at 10:33
  Permalink

  Lidí se neptají proto, protože se jedná o soukromé vlastnictví a do toho podle zákona nemají co mluvit lidé, kteří žijí někde okolo a kterým ty pozemky nepatří a vsaďte se, že to by byla odpověď úředníků a měli by v podstatě pravdu.Řekla bych, že odvádějí naši pozornost úvahami zda koupí nebo nekoupí a co by tam mělo být, ale my bychom si měli pohlídat, aby magistrát mezitím potichu nezměnil územní plán a věřím, že to nevzdali, protože zaručeně dostali do kapsy od developerů ( na odboru živ. prostředí sedí léta ti samí ). Stačil mi odkaz na stránky, kde se slibuje bydlení s pohledem do zeleně se zahájením výstavby v IV2011 a s dokončením 2013 ! Takže bacha, vážení. Jasně že se majitelé léta nestarali, čekali na změnu územního plánu a když to nevyšlo ( a bojím se, že jen prozatím ) tak kopou. Myslím, že pro nás je zásadní jedno: pohlídat snahy o změnu územního plánu a oni to zase zkusí i kdyby jen formou zakázek pro ty, co jim nasypali ( akvapark, sportoviště + stavby, jako nutné zázemí atd. ).

  • 17. 10. 2011 at 18:48
   Permalink

   Bohužel máte asi pravdu. A nerada bych, aby Trojmezí dopadlo tak, jako Milíčovský háj v Praze 11. Sdružení Hezké Jižní Město se bránilo všelijak, ale Milíčovský háj Jih se postavil a staví se Sever (nebo obráceně…). A obávám se, že petice už nezabírají, asi to bude chtít vypravit se na radnici….

Comments are closed.