Článek: Praha chce začít jednat o výkupech pozemků v Trojmezí

Zpravodajství ČTK | 19.9.2011 |
Praha 19. září (ČTK) – Praha chce začít jednat o možném odkupu nebo směně se soukromými vlastníky, kteří mají své pozemky v lokalitě Trojmezí. Vzniknout by tam pak mohl veřejný park. Vyplynulo to z dnešního jednání výboru pro veřejnou správu pražského zastupitelstva. ctk1Několikahektarovou plochu nyní obyvatelé okolních sídlišť využívají k rekreaci, veškeré pozemky ale patří desítkám soukromých vlastníků. Ti si některé pozemky oplotili.
„Zahájíme jednání s majiteli, bude to ale dlouhodobý proces,“ řekla po jednání novinářům radní Aleksandra Udženija (ODS). Podle ní už z minulosti vyplývá, že někteří majitelé jsou ochotni pozemky vyměnit nebo prodat. Kdyby město ale mělo vyhovět všem nárokům soukromých vlastníků, muselo by podle předběžných odhadů zaplatit kolem miliardy korun.
Podle Udženije je tedy pravděpodobné, že všechny pozemky hlavní město nezíská. „Jsme rádi, že jsou majitelé stále tak vstřícní, že území neuzavřeli. Kdyby chtěli, tak by mohli. A já bych se jim nedivila. Hlavnímu městu ani městským částem tak nepatří nic,“ poznamenala radní. Udženija by souhlasila i s tím, že by třeba 15 až 20 procent pozemků bylo zastavěno.
Část soukromých majitelů, především developerů, se už v minulosti pokoušela prosadit změnu územního plánu, která by výstavbu v Trojmezí umožnila. Proti ale protestovali místní obyvatelé, hlavní město proto změnu zamítlo. Majitelé pak následně začali své pozemky oplocovat. Podle některých médií je uzavřeno například území, které vlastní společnost Development Doupovská, která chtěla v lokalitě stavět bytové domy na úkor zeleně.
Trojmezí je rozsáhlým nezastavěným územím na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař – Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče. Území využívají k rekreaci především obyvatelé okolních sídlišť Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík.
Šárka Dvořáková rot

4 thoughts on “Článek: Praha chce začít jednat o výkupech pozemků v Trojmezí

 • 20. 9. 2011 at 15:14
  Permalink

  Cituji: „Udženija by souhlasila i s tím, že by třeba 15 až 20 procent pozemků bylo zastavěno.“ ….Jakápak zástavba?! Těch jejich 15-20%známe z minulých návrhů, ve výsledku se zastaví 70%, na těch předzahrádkcá se dá těžko běhat s dětmi třeba na podzim s drakem. ….. Když by v územním plánu zůstalo Trojmezí zelené, tak majitelé se ještě rádi pozemků zbaví za přiměřenější cenu než žádají dnes. Vždyť když si koupím pozemek, tak to ještě nezakládá nárok na možnou výstavbu. A pokud by se v lokalitě měl vybudovat sportovní areál, tak doprava do území zhoustne skoro stejně jako bytový výstavba + navíc auta zásobování apod.. Stačí se podívat jak jsou provozem frekventovaná parkoviště u jiných sportovních areálů.

 • 20. 9. 2011 at 17:35
  Permalink

  Souhlasím s Lubošem, stačí se podívat, co vyvedli u Hamráku. Už to vidím. Když park, tak s občerstvením, které se musí zásobovat, parkoviště, aby tam mohli lidi i z druhého konce Prahy, že ano, pak si někdo vymyslí tenis a bowling a už porostou haly a parkoviště a ploty…….teď tam žije vysoká, ale to nikoho nezajímá. Za žádnou cenu neměnit územní plán i kdyby to mělo zůstat jak to je. Ti podvodníci na magistrátu ( ještě za Béma ) dostali od developerů do kapsy, územní plán se jim nepodařilo změnit a jsou nejspíš upomínáni, aby odvedli práci za prachy, které dostali ( stačil mi rozhovor se šéfem odd. životního prostředí zhruba před rokem – nadřazenost a arogance sama ) . Nevěřím jim tam nikomu a nemyslete si, že odpovědní pracovníci na městs. částech jsou jiní.

 • 20. 9. 2011 at 17:48
  Permalink

  Naprosto souhlasím s Lubošem i s Janou.

 • 27. 6. 2012 at 22:07
  Permalink

  Je mi z toho smutno. Vsechno zabetonovat parkovistem, aby vsude mohli ti vyzrani mafosi a podnikatele v tech svych SUV a offroadech, vyrejzovat prachy a zastavet , nejaka priroda to preci nikoho nezajima. To ze se v tech hnusnych satelitech a novostavbach neda bydlet, ale presto to lidi kupujou, to taky nechapu…

Comments are closed.