Strict Standards: Declaration of Walker_Page::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1199 Strict Standards: Declaration of Walker_Page::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1199 Strict Standards: Declaration of Walker_Page::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1199 Strict Standards: Declaration of Walker_Page::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1199 Strict Standards: Declaration of Walker_PageDropdown::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1244 Strict Standards: Declaration of Walker_Category::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1391 Strict Standards: Declaration of Walker_Category::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1391 Strict Standards: Declaration of Walker_Category::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1391 Strict Standards: Declaration of Walker_Category::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1391 Strict Standards: Declaration of Walker_CategoryDropdown::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/classes.php on line 1442 Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wpdb in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/wp-db.php on line 316 Strict Standards: Redefining already defined constructor for class WP_Object_Cache in /DISK2/WWW/trojmezi.info/www/wp-includes/cache.php on line 431 Trojmezí

Trojmezí zadrželo hodně vody z Botiče!

trojmezaJak to vypadalo při povodni v Trojmezí? Rozlitý Botič jasně ukázal nevhodná místa k zástavbě v Trojmezí. Změní developeři své záměry zde stavět? Bude nadále místní správa i samospráva v těchto místech povolovat další zástavbu? A co stavby, které zde vznikly po povodních v roce 2002? Jaký mají vliv na Trojmezí a život lidí kolem něj.

Jasně se ukázalo, že zelené plochy v Trojmezí umožnily, aby se Botič mohl přirozeně rozlít do svého okolí a zmírnily se tak následky povodní zejména pro obyvatele Záběhlic. Například na poli za zahrádkářskou kolonií U Záběhlického zámku vznikl rybník, zalily se louky a mokřad pod Toulcovým dvorem. Zároveň se ukázalo, jaký vliv má na povodně nová zástavba v Hostivaři i Záběhlicích, kde v některých místech bylo více vody než při povodních 2002. Podívejte se na fotogalerii, jak to v Trojmezí a jeho okolí při povodni vypadalo.

 Uvádíme jen některé příklady:

ZAHRÁDKÁŘSKÁ KOLONIE
Zahrádky u Záběhlického zámku byly zcela zatopeny. Botič se rozlil i daleko za nimi do pole. Na toto území je podaná změna územního plánu na obytnou zástavbu. kaskady

KASKÁDY BOTIČ
Noví obyvatelé obytného souboru Kaskády Botič měli velké štěstí, chybělo 3/4m a voda byla ve spodních bytech. Zde si může projektant oddechnout - val před domy zafungoval. Povolí Praha 10 zde i další stavby? To, že je zde území přírodního parku úřady nezajímá, domy se doslova v některých místech dotýkají stromů podél Botiče.  Ale vedle se dále staví a pravděpodobně se nakonec zastaví celá zbývající volná zelená plocha.

DOMY V ULICI U ZÁBĚHLICKÉHO ZÁMKUulice-u-zabahlickaho-zamku
Z panelové cesty podél Třešňovky vedoucí ke Košíkovským nádržím se pravidelně stává řeka, která teče ulicí U Záběhlického zámku. Chodovecký potok kam se vrací voda z rozvodněného Botiče a stéká z horních sídlišť, se vylévá z koryta a ohrožuje zdejší domy. Oproti povodním 2002 byly domy tentokrát uchráněny. Místní co zde žijí i více než 40let konstatují neustálé zhoršování, hlavně přívalové deště zaplavují jejich domy nevsáknutou vodou ze sídlišť - naposledy v roce 2008. Jak to bude u nich vypadat, až se postaví nový obytný soubor Blažimská pod Kulatým Chodovcem? Voda ze sídlišť si tentokrát našla i cestu Třešňovkou v Trojmezí - kde tekla řeka bahna, naštěstí do polí.

ZÁSTAVBA V OKOLÍ HAMERSKÉHO RYBNÍKA
Domy v okolí Hamerského potoka včetně sportovního areálu Hamr sport byly zatopeny. Většina této zástavby byla postavena po roce 2002. Stavby areálu Hamr sport byly nakonec povoleny, ale až dodatečně po jejich postavení.

HOSTIVAŘ
Bylo zatopené i fotbalové hřiště v Hostivaři. Vedle něj je záměr postavit další obytné domy.

SOUDEDÉ Z OKOLÍ TROJMEZÍ SI POMÁHALI!

Ukázalo se, že není nad dobré sousedské vztahy v komunitě Trojmezí. Ještě než začal kdokoliv z radnic P15 a P10 informovat občany o hrozící povodni, Hostivařští sousedé upozorndobrovolnaci-u-zamkuili Záběhlice, že voda z Hostivařské přehrady byla bez předchozího upozornění upuštěna. A tak v Hostivaři se mohli jen dívat jak voda stoupá, v Záběhlicích se ale stihli alespoň někde postavit pytle s pískem (u Záběhlického zámku a na Záběhlické ulici).
Občanské sdružení Trojmezí poskytlo vlastní pytle a dobrovolníky, kteří pomáhali pytlovat písek a regulovat rozlévání Botiče u Záběhlického zámku. Dobrovolníci z občanských sdružení Přátelé Botiče, Trojmezí a Občanské sdružení Záběhlic, kteří jsou členy Koalice o. s. Trojmezí, pomáhali společně s dalšími sousedy v ulici U Břehu, lidem u Kaskád Botiče a na Záběhlické ulici.

Pomáháme zprostředkovat i pomoc s odstraňováním následků povodní - víme o konkrétní pomoci našich sousedů v Záběhlickém zámku a v Hostivaři. Pokud někdo chcete pomoci nebo pomoc potřebujete - ozvěte se nám na info@trojmezi.info.

 Koalice o. s. Trojmezí nemá ambici tímto článkem odborně analyzovat dopady povodní v minulých dnech, ale spíše chce přinést další zamyšlení, jak bude Trojmezí v budoucnu vypadat, protože záměry další zástavby v okolí Botiče stále trvají.

 Snad si z letošních povodní vezme ponaučení místní správa i samospráva a bude toto zvažovat při povolování dalších staveb v okolí Botiče.

Přejeme všem našim sousedům, kteří byli povodněmi zasaženi mnoho sil!

Diskutovat můžete i na našich facebookových stránkách.

Vaše Koalice o. s. Trojmezí

Reagovat na článek